Metody leczenie

Kruszenie prowadzimy przy pełnym komforcie psychicznym i fizycznym (bezinwazyjnie) wprowadzajac wiazkę fal ultradźwiękowych ze źródła zewnętrznego przez nienaruszona skórę pacjenta. Precyzyjna lokalizację wszystkich kamieni przeprowadza się przy pomocy zintegrowanego z urządzeniem lokalizującego radiografu komputerowego i izocentrycznego systemu naprowadzania USG. Elektroniczna kontrola zapewnia lokalizację każdego kamienia, automatyczne ustawienie aparatury kruszącej na kamieniu.

Tajemnicze słowo „fundacjapauza” to nic innego jak kruszenie kamieni, w tym przypadku nerkowych, moczowodowych i w pęcherzu moczowym.

Kilka słów wyjaśnienia. Kamica moczowa jest chorobą około 5% populacji, przy czym mężczyźni chorują na nią dwa razy częściej niż kobiety. Przyczynami choroby mogą być niedostateczna podaż płynów, niewłaściwa dla danego osobnika dieta, skłonności rodzinne. W okolicach suchych i gorących kamica występuje endemicznie. Również w społecznościach bogatych, gdzie w diecie spożywa się dużo białka wzrasta wydalanie z moczem wykrystalizowanego mocznika, szczawianów i wapnia, co sprzyja częstemu występowaniu kamicy moczowej. W Polsce regionem o podwyższonej zapadalności na kamicę moczową jest Włocławskie i Toruńskie.

Kamienie moczowe różnią się składem, budową i stopniem twardości, jednak w diagnozowaniu co do leczenia, najważniejsza jest lokalizacja. Choć wszystkie kamienie powstają w nerkach, to natychmiastowej interwencji wymagają kamienie moczowodowe, tj. takie, które zeszły do moczowodu, powodują one bowiem zablokowanie przepływu moczu, co grozi zakażeniem i utratą nerki po tej stronie ciała. Cechą charakterystyczną kamicy jest zespół tzw. kolki nerkowej, charakteryzujący się m.in. bardzo silnym – niekiedy do utraty przytomności – bólem.

Leczenie metodą litotrypsji pozaustrojowej ESWL jest standardowym leczeniem kamicy moczowej w krajach rozwiniętych; przy przeciwwskazaniach stosuje się metody inwazyjne, a w ostateczności pacjenta poddaje się operacji. W Polsce piramida ta jest odwrócona – większość pacjentów leczona jest inwazyjnie, a więc niebezpiecznie (możliwość infekcji) i wielokrotnie drożej (koszty zespołu operacyjnego, pobytu w szpitalu i zwolnienia od pracy). Obecnie jedynie około 1 % kamicy moczowej wymaga postępowania chirurgicznego. Wiąże się to z dużą skutecznością nowoczesnych urządzeń, szczególnie 3. generacji, w których możliwa jest jednoczesna lokalizacja kamieni za pomocą USG i RTG. Szczególną zaletą litotryptora Storz Modulith SL20, który pracuje właśnie w Polanicy, jest w odróżnieniu od innych tego typu aparatów, możliwość uzyskania wysokiego ciśnienia (do 1000 barów) w małym polu, co pozwala na efektywne i precyzyjne, praktycznie bez ryzyka uszkodzeń (np. miąższu nerki czy ściany moczowodu) kruszenie kamieni „trudnych”, tj. twardych lub znajdujących się w moczowodach, gdzie z przyczyn anatomicznych konieczna jest większa energia fali uderzeniowej.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie lekarzy wykonujących zabiegi. Przeprowadzona przez ośrodek ocena na podstawie ponad 3.000 przypadków wykazała wzrost skuteczności do 87 % w kamicy moczowodowej i 96 % w kamicy nerkowej. Dzięki temu, ośrodek jako jedyny w Polsce skutecznie leczy także kamicę moczowodową. Z racji wysokiej skuteczności leczenia prace prezentujące wyniki ośrodka prezentowane były na zjazdach naukowych w kraju i zagranicą m.in. we Florencji, na Światowym Kongresie Endourologii oraz publikowane w prasie medycznej m.in. w prestiżowym World Journal of Endourology w Nowym Jorku.Przed laty ośrodek zdobył również „Złotego Oscara” w konkursie Radia Wrocław na najlepszą prywatną placówkę medyczną Ziemi Lubuskiej. Wysoki standard świadczenia usług medycznych i estetyka wyposażenia odegrały także dużą rolę. Skuteczność i znikoma liczba powtórek przełamała nieufność środowiska lekarskiego, bardzo trudnego z uwagi na uwarunkowania prestiżowo-ekonomiczne.

W 2012 r. w Ośrodku Litotrypsji wykonano zabieg u trzydziestotysięcznego pacjenta. Dzięki współpracy z anestezjologiem ośrodek kruszy także kamienie moczowe u dzieci. Najmłodsze wyleczone dziecko miało pół roku.
Pomimo pewnych sukcesów w leczeniu kamicy żółciowej ośrodek zrezygnował z tego z uwagi na trudne z przyczyn fizjologicznych wydalanie się pozostałości. Zresztą postęp medycyny wspomagany postępem techniki idzie w kierunku ograniczenia skalpela, a wzrostu znaczenia metod mało- bądź nieinwazyjnych wykorzystujących m. in. laparoskopię.

Koszt zabiegu jest dość wysoki (z uwagi na wartość urządzenia i części eksploatacyjnych), jest jednak, kilkakrotnie niższy od kosztów związanych z interwencją chirurgiczną.

Pacjenci przyjeżdżają głównie z Ziemi Lubuskiej, ale i całej prawie Polski i po skończonym zabiegu, trwającym około godziny jadą do domu. Czasem do standardowych opinii o skuteczności zabiegu (ośrodek ankietuje pacjentów) dołaczają pozdrowienia i kartki z podziękowaniami. Niektóre kartki przychodzą z USA czy z Afryki…